Սեպտեմբերի 24-ին ՀՀ անկախության 30-ամյակի միջոցառումների շրջանակում ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել «Ճանապարհ դեպի ժողովրդավարություն» խորագիրը կրող լուսանկարների ցուցահանդեսի բացումը, որն իրականացվել է «Արմենպրես»  լրատվական գործակալության հետ համատեղ:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը, շնորհակալություն հայտնելով ԱԺ-ի աշխատակազմին եւ «Արմենպրես» լրատվական գործակալությանը ցուցադրությունը կազմակերպելու համար, նշել է՝ ժողովրդավարությունը Հայաստանում տարբեր ժամանակահատվածներում մշտապես ենթարկվել է տարատեսակ փորձությունների. «Հայաստանի անկախացումից ի վեր, չնայած սկզբնական ժամանակահատվածի տարատեսակ լրջագույն սոցիալական խնդիրներին, ինչպես նաեւ զուգահեռ ընթացող պատերազմին, ՀՀ-ն ուներ տարածաշրջանում ժողովրդավարության կղզյակի համբավ: Ցավալիորեն, հետագայում տարբեր իրադարձությունների հետեւանքով մենք շեղվեցինք այդ ուղղությունից»: Այս համատեքստում Էդուարդ Աղաջանյանն առանձնացրեց երկու իրադարձություն, որոնք երկար ժամանակ ՀՀ-ին շեղել են վերոնշյալ ուղղությունից: Ըստ Աղաջանյանի՝ դրանք 1996-ի նախագահական ընտրություններն ու 1999-ի հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործությունն են:
Հանձնաժողովի նախագահի խոսքով՝ 2018-ի հեղափոխությունից հետո եւս ժողովրդավարությունը շարունակ ենթարկվել է տարատեսակ փորձությունների՝ համավարակ, պատերազմ եւ այլ դժվարություններ: «Թե՛ գործող իշխանությունը, թե՛ հետագայում ձեւավորվելիք իշխանությունները պետք է գիտակցեն, որ այդ փորձությունների միջով պետք է մշտապես անցնեն եւ ռիսկերի կառավարմանը զուգահեռ երբեք չշեղվեն ժողովրդավարական ուղուց»,-նշել է նա:
«Արմենպրես»  լրատվական գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանը նշել է, որ լուսանկարների ընտրությունը կատարվել է խորհրդանշական եղանակով. ընտրվել են անկախությունը ու անկախության շարունակականությունը խորհրդանշող լուսանկարները. «Ցուցադրված է թվով 15 արխիվային եւ 15 արդի լուսանկար: Փորձել ենք ուշադրություն դարձնել անկախության սիմվոլներին՝ Հայաստանի ճանապարհին՝ դեպի ժողովրդավարական պետություն, դեպի այն պետությունը, որի հիմնադրույթները սահմանված են թե՛ Անկախության հռչակագրով, թե՛ մեր Սահմանադրությունով»:
Արամ Անանյանը շնորհակալություն է հայտնել լրագրողներին, լուսանկարիչներին, որոնք տարիներ շարունակ հավաքել են բացառիկ գզրոցը, որի միջոցով վերականգնվում են ժամանակակից պատմության վերջին տասնամյակները:
Լուսանկարների ցուցադրության հետ միաժամանակ ներկայացվեց նաեւ փաստագրական ֆիլմ՝ «Անկախության աչքեր» անվանմամբ՝ նվիրված Հայաստանի Հանրապետության անկախության օրվան:

24 сентября в рамках мероприятий к 30-летию независимости Республики Армения, в НС совместно с информационным агентством «Арменпресс» состоялось открытие фотовыставки «Путь  к демократии».
Председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Э.Агаджанян, поблагодарив сотрудников НС и «Арменпресс» за организацию выставки, отметил, что демократия в Армении в разные периоды постоянно подвергалась различным испытаниям. «С момента обретения Арменией независимости, несмотря на различные серьезные социальные проблемы начального периода, а также продолжающуюся войну, Армения имела репутацию островка демократии в регионе. К сожалению, вследствие различных событий, произошедших позже, мы отклонились от этого направления». В этом контексте Э.Агаджанян выделил два события, которые надолго отвлекли Армению от указанного выше направления. По словам председателя комиссии, это президентские выборы 1996 года и злодеяние 27 октября 1999 г.
Э.Агаджанян отметил, что даже после революции 2018 года демократия подверглась различным испытаниям - пандемии, войнам и другим трудностям. «И нынешнее правительство, и власти, которые  сформируются в будущем, должны осознавать, что они всегда должны проходить через эти испытания и никогда не отклоняться от демократического пути, наряду с управлением рисками», - подчеркнул он.
Директор «Арменпресс» А.Ананян отметил, что отбор фотографий был символичен – выбраны снимки, символизирующие независимость и ее преемственность. «Представлено 15 архивных и 15 современных фотографий. Мы пытались обратить внимание на символы независимости на   пути Армении к демократическому государству, к тому государству, принципы которого определены как Декларацией о независимости, так и нашей Конституцией».
А.Ананян поблагодарил журналистов и фотографов, которые годами собирают уникальный архив, посредством которого восстанавливаются   последние десятилетия современной истории.
Наряду с фотовыставкой был представлен документальный фильм «Глазами независимости», посвященный Дню независимости Республики Армения.